Capillary Rising Damp Sanation System

PROsystem

11 January 2022

Ryzyko pojawienia się wilgoci kapilarnej nasila się w przypadku budynków pozbawionych izolacji poziomej lub gdy uległa ona uszkodzeniu. Występujące w materiałach budowlanych mikrokanaliki (kapilary) powodują transport wody w murach, poprzez różnicę napięć między podłożem a gruntem.  Jest to typowe zjawisko dotykające obiektów zabytkowych, zważywszy na dawne sposoby budowania oraz fakt, że izolację, w naszym rozumieniu tego pojęcia zaczęto stosować dopiero na przełomie XIX I XX wieku. Problem ten uwidacznia się zwłaszcza w piwnicach lub pomieszczeniach bezpośrednio stykających się z podłożem. Przeważnie podciąganie kapilarne osiąga maksymalną wysokość do 1,5 metra, lub wyżej w przypadku, gdy tynk lub warstwa wierzchnia jest nieoddychająca. 

 

Na intensywność podciągania kapilarnego wpływa wiele czynników: warunki wodno-gruntowe, sposoby użytkowania obiektu, opady atmosferyczne czy stan techniczny murów. Skala wilgoci kapilarnej jest zależna także od szerokości murów, sorpcji materiału, własności zaprawy murarskiej, i warunków zewnętrznych takich jak gradient temperatury.

 

Najczęstszym objawem wilgoci kapilarnej jest:

 

• nieprzyjemny zapach,

• powstawanie pleśni,

• rozwarstwianie i odpadanie tynku ze ścian, uszkodzenie farby 

• wytrącanie się wapna i azotanów,

• obecność soli na powierzchni ścian,

• chłód wyczuwalny w pomieszczeniach.

 

Dlaczego usunięcie zawilgocenia kapilarnego jest ważne ?

 

Woda, przenikając przez porowate materiały, uruchamia kilka niszczejących procesów w tym fizycznych, chemicznych i biologicznych, które często tworzą łańcuch przyczynowo-skutkowy.

 

Woda pod postacią cieczy, pary lub lodu stanowi realne i poważne zagrożenie dla konstrukcji zabytkowych. Podciąganie kapilarne powoduje zniszczenia w obiekcie pod postacią odpadania materiału budowlanego, rozwarstwiania się farby, czy brzydkich wykwitów solnych. W dalszym etapie degradacji może dojść do wytworzenia się zarodników pleśni i ujawnienia się jej na ścianach. Często zdarza się, że pleśń nie jest widoczna gołym okiem i powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jest ona niebezpieczna dla wiernych, którzy przebywając w zawilgoconym obiekcie, wdychają zarodniki grzybów, co źle wpływa na ich stan zdrowia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików, astmatyków i parafian posiadających problemy z układem oddechowym.

 

 

Co to jest wilgoć kapilarna i jak powstaje ?

O NAS

 

Od ponad 23 lat nasza firma KAZ Sp. z o.o. z siedzibą w Zagrzebiu w Chorwacji, z powodzeniem zajmuje się problemem usuwania skutków wilgoci kapilarnej w obiektach zabytkowych w Chorwacji, Polsce, Włoszech, Danii, Niemczech i innych państwach europejskich. 

MENU

ADRES

Bebrinečki put 4

10000  Zagrzeb

tel. +48 735 098 909

tel. +48 789 252 773

office@dampprotection.com

KONTAKT

E-mail
Telefon
Wiadomość
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!